Metal Kumlama

Metal kumlama ya da başka bir deyişle taşlama metal ve benzeri yüzeylerin zamanla paslanmasının ve bununla birlikte korozyona uğramasının önüne geçme üzere yüzeyinde bulunan yağ, leke, hata, kir, pas ve girintilerin tamamıyla temizlenmesi ve boyama ile malın ömrünü mümkün olduğunca uzatmak için uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Bu uygulama, hususi olarak geliştirilmiş metal kumlama elemanı adı verilen çeşitli aşındırıcı malzemelerle uygulanmaktadır. Bu uygulama, metal yüzeyde görünmekte olan ya da görünemeyecek kadar küçük olan tüm yağı, pası, çentikleri, girintileri ve çıkıntıları tamamıyla yok etmekte, böylece metalin aslını ortaya çıkarmaktadır. Kumlama işlemi yeni tamamlanmış bir metalin paslanmaya karşı en savunmasız olduğu zaman bu zamandır. Bu nedenle işlem uygulanan anında boyanması gereklidir. Firmamız, tüm işlemleri profesyonel ve yetenekli çalışanlarımızla güvenli bir şekilde yapmaktadır.

Uygulama ne kadar kaliteli olursa olsun profesyonelce yapılmayan bir boya işlemi neticesinde mutlaka sorunlar ortaya çıkacaktır. Metal kumlamanın veya boyama işleminin kusurlu yapılması neticesinde, toplu iğne başı kadar bir yerin hava ile temas etmesi durumunda paslanma başlayacaktır. Bir hastalık gibi bütün metale yayılacaktır. Bu sebeple işin profesyonellerce yapılması tarafımızca önerilmektedir. Bütün işlemler profesyonel bir şekilde yapıldığında sıkıntı oluşmayacaktır.

Bazalt kumlama işlemi, sektörlere göre farklı şekilde yapılmaktadır. Ayrıca uygun boyanın yüzeye uygulanması şarttır. Bunun yanı sıra bazalt kumlama tekniğini uygun kalınlıkta uygulamak da önemlidir. Bu işlemin amacı, boyanacak olan metal yüzeyin tam anlamıyla arındırılması ve temizlenmesidir. Sonuç olarak boya yüzeye maksimum performansla tutunacaktır. Bazalt kumlama işlemi, kumun aşırı basınçlı hava ile metal alana çarptırılmasıdır. Metal kumlamaya göre çok daha ayrıntılı çalışma gerektirir ve ayrıca çok daha küçük ve özel kumlarla yapılır. Bu teknoloji ilk olarak NASA’nın uzay mekiklerinin küçük aksamlarında kullanılmıştır.

Kumlama Hizmeti Ve Genel Bilgiler

Metal zamanla pas ve korozyona uğrar. Bundan dolayı üzerindeki yağ, kir, pas ve korozyonu kaldırıp boyama işlemine kumlama denir. Bu yöntemin amacı ise metalin kullanım ömrünü uzatmaktır. Yapılacak olan bu işlemlerde tecrübe ve kalite de bir o kadar önemlidir. 1994 yılından bu yana işini büyük bir özenle yapan firma olan Atasoy Kumlama hizmetinizdedir.

Hizmet Sektörleri

Hizmette sınırları olmayan Atasoy Kumlama kaporta ve boya, medical kumlama ve askeri alanlarda hizmet vermektedir. Bütün bunların yanında hidrolik makine aksanları, araç kumlama ve iş makinesi kumlama alanlarında da tecrübesi ile hazır bulunmaktadır. Yapılan işin bütün ciddiyetinin farkında olan firmamız gereken önemi her çalışmasına ayrı ayrı göstermektedir.

Kumlama Hizmetleri

Kumlama olarak çok çeşitli alanlarda hizmet verilmektedir. Bu hizmetleri maddeler halinde sıralamak gerekirse;

-Yakıt tankı kumlama,

-Otomatik askılı kumlama,

-Otomatik kumlama,

-Vakumlu bilye kumlama,

-Silis kumlama,

-Yerinde kumlama,

-İş makinaleri kumlama,

-Ahşap kumlama,

Metal kumlama,

-Çelik kumlama,

-Alüminyum kumlama.

Tüm bu hizmetler Atasoy Kumlama Ankara ilinde sizleri beklemektedir.

Kumlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüksek basınçlı havayla kumun metal yüzeye çarptırılmasına kumlama işlemi denir. Bu çarpma sırasında, kum metal yüzeyi mikron seviyesini aşındırır, aynı zamanda her türlü istenmeyen maddenin uzaklaşmasını sağlar. Bu aynı zamanda boyama işlemi için de ön hazırlık olur.

Kumlama kazanları açık alanlarda yapılacak olan mobil kumlama için kullanılır. Tersanelerdeki gemilerin ve büyük yapıların kumlanması, kumlama kazanları ile yapılabilmektedir. Ek olarak, kumlama odalarında çok büyük parçaların kumlanması bu makine tarafından gerçekleştirilir. Çok karmaşık parçaların ve özel parçaların kumlanmasında kullanılır. Kumlama kabinleri küçüktür ve alan problemi olan şirketler için çok uygundur.

Kumlama Malzemeleri Nelerdir?

Kumlama makinelerinde çeşitli aşındırıcı malzemeler kullanılır. Metal, cam ve mineral bazlı olabilirler. Kumlama da kullanılan aşındırıcıların doğru seçimi çok önemlidir. Tüm kumlama makinelerinde kullanılabilecek farklı tiplerde aşındırıcılar vardır. Kumlama sırasında nozul, nozul tutucu, kumlama maskesi, kumlama eldivenleri gibi çeşitli kumlama malzemeleri kullanılır.

Bu malzemeler, kumlama işleminin verimliliğini arttırmak içindir. Örneğin, paslanmaz çelik bilyeler, cam bilyeler, alüminyum oksit bilyeler, çelik ızgara, bazalt, kuvars gibi maddelerdir. Kum, genellikle ince çelik saçlara ince püskürtme yapıldığında kullanılır.

Geleneksel aşındırıcı kum püskürtme, genel kumlama adı verilen “düşük teknolojili” bir işlem olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, kumlama bugün aşındırıcı temizlik için tercih edilen bir yöntem olmuştur. Aynı zamanda yüksek performanslı kaplamalar için yüzeyler hazırlamak ve nihai ürünleri işlemekte kullanılan önemli bir araçtır.

metal kumlama, ankara metal kumlama, metal kumlama ankara, ankara metal kumlama boya,kumlama, sulu metal kumlama, ankara kumlama, kumlama firmaları,metal kumlama, metal kumlama ankara, kumlama,statik boya , metal kumlama firmaları,