İş Makinaları Kumlama

Kumlama veya diğer adıyla taşlama, metal malların üretiminden sonraki temizliğinde ya da zaman içerisinde kirlenmesinden kaynaklı oluşan istenmeyen maddelerin yüzeyden uzaklaştırılmasında kullanılan bir mekanik aşındırma işlemidir. İşlemin amacı, malı sonraki işleme hazırlamaktır.

Mal kumlandıktan sonra yağlama, boyama ya da kaplama tarzındaki işlemler sorunsuz yapılabilir. Ancak mal, taşlama işleminden kısa bir süre sonra diğer işleme girmez ise; çevre ile temasından dolayı paslanması ve kirlenmesi kaçınılmazdır. Zaten taşlama işlemi sonrası çevreyle çabuk etkilenebilecek metalin aslı ortaya çıkmaktadır.

Taşlama işlemi için hususi imal edilmiş aşındırıcı kum ve taşlar kullanılmaktadır. Eğer daha kalın bir tabaka kaldırılmak hedefleniyorsa kumun tane çapının çok daha büyük seçilmesi yapılacak işlemi kısaltır. Ancak, uygun olmayan şekilde seçilmesi de malı deforme etmemize veya bozmamıza neden olabilir. Bu sebepledir ki, işin niteliğine ve işlem süresinin uzunluğuna göre en uygun kum veya taşı seçmek, taşlamanın sıhhati açısından olmazsa olmaz şartlardandır.

İş Makinaları kumlama ne kadar iyi ve kaliteli yapılmış olursa olsun, iyi bir kaplama ya da ambalajlama yapmaz isek; mal yüzeyinde havayla temas eden en ufak bir alanın bile bir paslanma başlatması çok mümkündür. Taşlamanın yapılması kadar kumlanan malın korunmasını da göz ardı etmemeliyiz.

Peki, neden malı iş makinaları kumlaması yapıyoruz?

Kumlama insan eliyle aşındırılması, şekil sebebiyle zor olan bir yüzeyde çok rahat bir şekilde yapılabilir. Taşlama işlemi aşındırmaya benzer, yüzeye sürtülen aşındırma kâğıdı istenmeyen maddeleri yüzeyden kaldırır. Kumlama işlemi, parçanın boyutuna göre imal edilen taşlama makinalarıyla yapılır. Bu makinalar tamamen kapalı kutu şeklindedir. Uygun taşlama kumu makinenin haznelerine yerleştirir. Makine de bulunan kompresörler ile yüksek basınçlı hava üretilerek haznedeki kumun malın metal kısmına doğru çarptırılması sağlanır. Bu çarpma esnasında kum metal kısmı mikro boyutlarda aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki kir ve pas benzeri her türlü istenmeyen maddeyi de temizler ve malı boya uygulamasına hazırlar.

iş makinası kumlama, ankara iş makinası kumlama, iş makinası kumlama ankara, ostim iş makinası kumlama, iş makinesi kumlama ankara,kumlama, traktör kumlama, ostim traktör kumlama, arazi kamyonu kumlama, ekskavatörler kumlama,