Jant Kumlama Öncesi - Sonrası
Written by kumlama

Kumlama Yapan Firmalar

Kumlama Nedir?

Kumlama, yüzey temizleme işlemi olarak ifade edilebilir. Paslanmaz çelik veya metalin üzerinde bulunan yağ, kir ve korozyonun temizlenmesi ardından yüzeyin boyanmasına kumlama işlemi denir. ​​​​​Demirin yüzeyindeki bu özel işlemi kumlama yapan firmalar yapar. Kumlama nedir sorusunun cevabı kısaca bu şekilde ifade edilebilir. İşlem sırasında kumlama Ankara‘da grit adı verilen aşındırıcı malzemeler kullanılmaktadır.

Kumlama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Demirin ve çeliğin özünün ortaya çıkarılması için yapılan işlemler ‘kumlama nedir‘ sorusunun cevabıdır. Kumlama yapan firmalar, kumlama işlemi esnasında aşındırıcı özellikte olan griti kullanarak yüzeydeki mikro partiküllerden demiri arındırır.

İşlem yüksek basınç altında olan kumun, demirin yüzeyine çarpması ile gerçekleşmektedir. Bu şekilde metal yüzeydeki kir, yağ ve pas temizlenmektedir. Kumlama Ankara‘da açık alanda büyük kum kazanları içerisinde bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu açık sistemlerde gemi ve tersane malzemeleri gibi büyük malzemeler temizlenmektedir. Daha küçük ve orta boy malzemeleri temizlemek için kumlama amaçlı oluşturulmuş kabinler kullanılmaktadır.

error: Content is protected !!
whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)